I dette veikrysset kan man velge å enten følge Gamle Trondheimsvei eller å gå 1 km til høyre og komme inn på Oldtidsveien. Begge traseene går over Gjelleråsen og fører frem til Lahaugmoen.
TweetDette bildet ble tatt sommeren 2006, men skiltet står fortsatt på samme sted i beste velgående. Gamle Trondheimsvei var en del av hovedveien mellom Christiania og Trondheim i perioden 1770-1873. Før 1770 var det Oldtidsveien som ble benyttet.
Men livet er herlig - når man har bivånet orrfuglens elskovslek i den milde vårnatten, og våkner sprudlende til en solfylt, herlig vårmorgen på måsan, med bålfrokost og skaukaffe.
Like ved Stovnersenteret ligger Øvre Fossum gård som et landlig innslag i dette området. Herfra går det både rød- og blåmerkede traseer inn i Marka. Oldtidsveien over Gjelleråsen er en av veiene som man kan gå herfra.