I Markadatabasen finner du et omfattende bildearkiv med bilder fra Oslomarka og omkringliggende områder som dekkes av Markadatabasen. I tillegg til markabilder vil du finne bilder fra kurs og arrangementer, for eksempel gamle World Cup arrangementer i Holmenkollen. Du søker og navigerer i disse bildene ved hjelp av den avanserte søkefunksjonen. Du kan evt. også gjøre enkelt fritekstsøk mot bildenes titler ved hjelp av søkefeltet oppe til høyre.
Nedenfor ser du bare de nyeste bildene som er lagt inn.
Det var overskyet i Skrukkli i dag, men gress og blader hadde fått en lysegrønn vårfarge. Bildet er tatt like ved Skrukli stasjon. På bildet ser vi litt av skogsbilveien som fører frem til Vassenden i nordenden av Trevatna. Den er fin å sykle på.
Se på bildetValdresbanen er for lengst historie, så også stasjonen Skrukli. Her ved planovergangen (Skruklivegen) har ikke signalmasten noen funksjon, og er da også ute av bruk.
Se på bildetMan får bra "valuta" for å ta en liten avstikker fra veien mellom Dammen og Skrukli stasjon. Skiltet "Utsiktspunkt" henleder oppmerksomheten på en liten sti som ender ved benker og bord - og her er det panoramautsikt over Trevatna. Dette er litt av den nordlige, og mest av den sørlige delen. I midten, til høyre, ser vi det smale sundet Nora, som knytter de to delene sammen.
Se på bildetSkiltet "Utsiktspunkt" pirrer nysgjerrigheten langs veien mellom Dammen og Skrukli stasjon. Bare noen meter fra veien kommer man fram til benker og bord, og kan nyte panoramautsikt over Trevatna. Dette er den nordlige delen av vannet.
Se på bildetHer ved Dammen, ved Trevatnas utløp, starter Fallselva. Ikke overraskende renner den, med stort fall, ned lia til Fall, der Randsfjorden tar imot.
Se på bildetHer, like ved Brennabakka, starter Damvegen. Dette er ett av flere steder der Søndre Land kommune har satt opp svært informative skilt som forklarer sykkelveien rundt Trevatna.
Se på bildetTrevatn stasjon er første stasjon på Valdresbanen etter Eina stasjon. Banen ble nedlagt i 1989, men det ble noen ganger kjørt chartertog. Dette opphørte i 2009, og Trevatn stasjon er nå utleid til private.
Se på bildetFra en brygge like ved Trevatn stasjon. Området rundt Trevatn er et paradis for friluftsliv, høyt og fritt som det er her (390 moh) på åsen mellom Søndre Land og Vestre Toten
Se på bildet8 bilder vist.